آموزش نحوه ست کردن و ترکیب رنگ ها در دسته گل (ویژه گلفروشان حرفه ای)

1399-05-25 20:21 290 بازدید علاقه مندی : 0 مرتبه

مقدمه

سلام ،علی نیما هستم از تیم مقاله نویسی ابزار گل .امیدوارم که حال و هوای همه بچه های گلفروش در سراسر کشورم خوب باشه.در این مبحث آموزشی از سلسله مباحث آموزشی ابزارگل میخواهیم نحوه ست کردن و ترکیب رنگ ها که بخش مهمی از هنر گل آرایی به حساب میاد رو باهم مرور کنیم و نکات مهمی رو آموزش ببینیم.

شاید حتی اگر یک گلفروش حرفه ای هم باشید گاهی در انتخاب رنگ گل ها برای ایجاد یک هارمونی مناسب یا تضادی زیبا دچار چالش شوید! در این مقاله قصد داریم تا حدود زیادی با افزایش آگاهی شما گلفروشان  عزیز نسبت به تئوری رنگ ها به جایی برسیم که تا اندازه زیادی در مورد نحوه ترکیب رنگها دقیق عمل کنیم .

شناخت نحوه صحیح ست کردن رنگ ها و به کار گیری آن توسط شما گلفروشان عزیز علاوه بر این که میتواند نشان دهنده ذوق و هنر گل آرایی شما باشد میتواند یک تجربه لذت بخش برای مشتریان شما به ارمغان آورد.

به عکس زیر با دقت نگاه کنید:

توجه:تمام عکس های ارائه شده این مبحث فقط جنبه آموزشی داشته و هیچ گونه هدف تبلیغی یا تخریبی مد نظر نمیباشد

به نظر شما چرا این دسته گل زیبا به نظر میرسد؟ و دلیل چشم نواز بودن آن چه میتواند باشد؟قطعا یکی از مهمترین دلایل زیبایی آن انتخاب مناسب رنگ هاست اینکه چرا دیزاینر این دسته گل آنرا با طیفی از رنگ های صورتی ،گلبهی و بنفش آراسته و اینکه دلیل استفاده از مقدار کمی رنگ سبز در بخش هایی از دسته گل و با فاصله نسبتا زیاد از سایر گلها چیست و اینکه چرا رنگ سبز ؟،همگی جز مباحثی است که پس از اتمام این مبحث آموزشی متوجه خواهید شد.

برای شروع آموزش ابتدا نیازمند دانستن مفاهیم مهمی چون شناخت انواع رنگ ها و طیف ها میباشیم که آموزش همه مفاهیم را طی 5 قدم کلی برای شما ترسیم کرده ایم.


قدم اول:شناخت رنگ های پایه ،ثانویه و خنثی

رنگ های پایه: در طبیعت سه رنگ اصلی زرد ، قرمز  و آبی  را رنگ های پایه مینامند ،این رنگ ها در واقع پایه و اساس تشکیل سایر رنگ ها هستند و به همین دلیل اینگونه نام گذاری شده اند.

رنگ های ثانویه: اگر رنگهای پایه را دو به دو با هم مخلوط کنیم گروه دیگری از رنگ ها ایجاد میشود که آنها را رنگهای ثانویه مینامیم.

مثلا در اثر ترکیب رنگ  زرد + قرمز = نارنجی     قرمز  +  آبی  = بنفش     زرد  +  آبی = سبز

در اصل هر یک از رنگ های ایجاد شده ی نارنجی - بنفش و سبز را رنگ ثانویه مینامیم چون از ترکیب دو رنگ پایه ایجاد شده اند.

رنگ های خنثی:در دنیای رنگ ها ،رنگ های سیاه،خاکستری و سفید را رنگ های خنثی مینامیم.


قدم دوم: شناخت انواع طیف های رنگی ایجاد شده توسط رنگ های خنثی

با اضافه کردن رنگهای خنثی به رنگ های پایه و ثانویه میتوان رنگ هایی با طیف تیره و روشن ایجاد کرد،در یک تقسیم بندی بر اساس تیرگی و روشنی  ،رنگها را به دسته های Tint(تینت) -shade(شید) و Hue(هییو) تقسیم بندی میکنند.


بر اساس این تقسیم بندی: 

هییو:حالتی است که رنگ پابه یا ثانویه با هیچ رنگ خنثی ترکیب نشده باشند مثل حالت 1 در شکل بالا.

تینت:همان رنگهای پایه یا ثانویه هستند که مقداری رنگ خنثی سفید به آن اضافه شده است به اصلاح این طیف رنگی را روشن مینامیم:آبی روشن-زرد روشن و...(هییو+ مقداری رنگ سفید) مثل حالت 2 در شکل بالا.

شِید:همان رنگهای پایه یا ثانویه هستند که مقداری رنگ خنثی مشکی به آن اضافه شده است به اصلاح این طیف رنگی را تیره مینامیم:آبی تیره-قرمز تیره و...(هییو + مقداری رنگ مشکی)مثل حالت 3 در شکل بالا

هدف از بیان اصطلاحات بالا افزایش دانش رنگ شناسی گلفروشان عزیز و شناخت انواع طیف های رنگی میباشد ،حال در ادامه ،کاربرد دانستن این نکات را در نحوه ست کردن رنگها خواهیم دید


 قدم سوم:آموزش استفاده از چرخه رنگ ها

حال که در قدم های اول و دوم ،با انواع رنگ ها و طیف های رنگی آشنا شدیم میخواهیم به سراغ آموزش نحوه صحیح ست کردن رنگ ها برویم ولی قبل از آن باید چرخه رنگ ها را بشناسیم

چرخه رنگ: در واقع چرخه رنگ نمایشی از همه رنگهای پایه و ثانویه در تمام طیف های رنگی است که به گونه ای چیدمان شده که رنگهای مکمل رو به روی هم قرار گرفته اند (منظور از رنگهای مکمل رنگهایی هستند که باهم در تضاد میباشند) در اینجا همانگونه که میبینید رنگ مکمل بنفش ،زرد بوده و همین طور رنگ مکمل گروه رنگی سبز رنگ قرمز و رنگ مکمل نارنجی آبی میباشد.علاوه بر این در این چرخه رنگ ها به گروه های رنگهای سرد و گرم طبقه بندی شده اند، عموم رنگهای مبتنی بر رنگ سبز ،آبی و بنفش را جزو رنگ های سرد وعموم رنگهای مبتنی بر نارنجی،زرد و قرمز را رنگ گرم مینامیم.

به منظور ست کردن رنگ گلها طبق چرخه رنگ اصول و راه حل هایی وجود دارد که به عموم آنها خواهیم پرداخت.

راه حل اول:

در مواردی که قصد دارید گل یا هر شی به صورتی منحصر به فرد مورد توجه قرار گیرد بهتر از رنگ های مکمل(متضاد) استفاده کنید،همانطور که اشاره شد رنگهای روبه روی هم در چرخه رنگ ،مکمل هستند.

در این حالت اگر رنگی تیره  را انتخاب میکنید بهتر است رنگ مکمل آن روشن باشد.

برای مثال برای دیزاین یک شاخه گل رز قرمز برای بهتر دیده شدن گل و ربان گل بهتر است رنگ ربان طیفی از رنگ سبز  روشن باشد.

یا برای دیزاین یک شاخه گل رز زرد پر رنگ بهتر است ربان مورد استفاده بنفش یا زرشکی باشد.

(در مورد نحوه ترکیب رنگ زرد و بنفش باید نهایت دقت را به کار برد،در عموم دیزاین هایتان بهتر است مقدار بیشتری از رنگ بنفش و مقدار کمتری از رنگ زرد استفاده کنید خصوصا برای رنگ های دسته گل)


 راه حل دوم:

یکی دیگر از راه حل های نحوه ست کردن رنگ ها  در دسته گل استفاده از چند رنگ نزدیک به هم (یا سرد یا گرم) و استفاده از یک یا دو رنگ مکل آنهاست.

مثلا عکس زیر را مشاهده کنید:همانطور که در دیزاین عکس فوق مشاهده میکنید میبینید که رنگ گلهای زمینه کار با طیفی از رنگ های نزدیک به هم در چرخه رنگ پر شده است( رنگ های قرمز،بنفش کم رنگ ،بنفش پر رنگ که همگی رنگهای نزدیک به هم در چرخه رنگ میباشند) حال همانطور که گفتیم بهتر است در این موارد یک یا دو رنگ مکمل نیز مورد استفاده قرار بگیرند در اینجا چون زمینه کار بنفش میباشد رنگ مکمل زرد به میزان کمتر برای ایجاد تضاد یا کنتراست دید مورد استفاده قرار گرفته است و علاوه بر این چون از رنگ قرمز نیز استفاده شده است (حدود 20 درصد کار) به میزان خیلی کمتر (حدود 8 درصد )کار از رنگ مکمل قرمز یعنی رنگ سبز استفاده شده است.

در این حالت به این نکته توجه داشته باشید که به دلیل اینکه رنگ سفید جزو رنگهای خنثی محسوب میشود استفاده از آن در کار باعث ایجاد یکنواختی و آرامش در کار خواهد شد.علاوه بر این استفاده از این رنگ بین سایر رنگ های پایه و ثانویه در یک دسته گل باعث گردش صحیح چشم ها ی بیننده به همه نقاط محصول شده و احساس بهتری را در مخاطبان ایجاد خواهد کرد


                       

                       آیا با اطلاعاتی که تا اینجا آموختید میتوانید دلیل استفاده از رنگها در سبد کار شده عکس بالا را تحلیل کنید؟در عکس بالا میتوان دو نظر را برای نحوه دیزاین رنگ گل ها متصور شد ،ابتدا امر اینکه دیزاینر کار قصد داشته که رنگ پس زمینه را با توجه به رزگلد بودن رنگ شیشه مورد استفاده رنگ صورتی مایل به بنفش لحاظ کند ولی در صورت این فرض گرچه در انتخاب رنگ زرد به عنوان رنگ مکمل درست عمل شده ولی در میزان استفاده از آن زیاده روی شده است و بهتر بود گلهای زرد کمتری مورد استفاده قرار میگرفت.

فرض دوم اینکه دیزاینر کار قصد داشته از تم مشترک زمینه زرد و سبز (نزدیک به هم در چرخه رنگ) استفاده کند و رنگ صورتی را نیز به صورت رنگ مکمل این دو رنگ به کار برده است.

راه حل سوم:ایجاد یک هارمونی از رنگهای نزدیک به هم در چرخه رنگ بدون استفاده از رنگهای مکمل

در این حالت که میخواهیم از رنگ های مشابه نزدیک به هم در چرخه رنگ استفاده کنیم توجه کنید که از ترکیب رنگهای سرد و گرم در کنار یکدیگر خودداری کنید و سعی کنید اگر از رنگهای مشابه هم استفاده میکنید بهتر است از طیف تینت (Tint) یا روشن آنها استفاده کنید.در این حالت سفید به عنوان یک رنگ خنثی نیز موثر خواهد بود.


در ادامه مطالب کامل تری از اموزش های دیزاین و ترکیب رنگ ها به روش علمی در بخش آموزش ابزار گل خواهید دید....