سهم ناچیز ایران از آمار و ارقام تجارت جهانی گل و گیاه

1399-06-16 11:14 136 بازدید علاقه مندی : 0 مرتبه

سهم ایران از بازار جهانی گل و گیاه

درحالی که مبلغ جهانی تجارت گل و گیاه در سرار دنیا از 145 میلیارد دلار فراتر رفته است ،جایگاه ایران در این اقتصاد رو به رشد جهانی کجاست؟

به گزارش پایش پرس، در گیلان یکی از تولید کنندگان و صادرکنندگان عمده گل و گیاه تزئینی که دوست ندارد نامی از او برده شود، می گوید:« ایران ظرفیت بسیار بالایی دارد و شاید الان تنها از 10 درصد این ظرفیت برای تولید و صادرات گل های زینتی استفاده می شود ولی با حمایت و سرمایه گذاری می شود سود بسیار زیادی از صادرات گل های تزئینی و زینتی به دست آورد.»

این صادر کننده می گوید تا زمانی که حمایت و سرمایه گذاری وجود نداشته باشد وضعیت نه تنها بهتر نخواهد شد که بدتر از این هم می شود. او مثلا به سرمای شدیدی اشاره می کند که چند سالی است بخش زیادی از مزارع و گلخانه های کشور را با مشکل مواجه کرد است و می گوید:« در چند سال گذشته چندین بار برف و سرمای شدید چندین میلیون شاخه گل صادراتی را در شمال کشور از بین برده است اما نه مسئولان راهکاری برای حل مشکل دارند، نه حاضر به حمایت از تولید کنندگان و سرمایه گذاری برای حل مشکل هستند و نه حتی برای جبران خسارت ها کمکی می کنند.»

براساس آمارهای رسمی اتحادیه گل و گیاه در سال 1391 ایران از صادرات گل و گیاه 75 میلیون دلار درآمد ارزی به دست آورده است و پیش بینی های اولیه نیز نشان می دهد درآمد ارزی کشور سال گذشته (92) از این راه حدود 100 میلیون دلار بوده است. البته کارشناسان عقیده دارند که ایران توانایی صادرات سالانه حداقل 300 تا 500 میلیون دلار گل‌های زینتی (به صورت شاخه بریده و گلدانی)، درخت و درختچه را دارد. باید این نکته را در نظر گرفت که قیمت هر 30 تا 40 شاخه گل رز صادراتی معادل قیمت یک بشکه نفت است.

بزرگ ترین مشتری های ایران در سال گذشته برای خرید شاخه های گل از کشور عراق، آذربایجان، اوکراین، مولداوی، بلاروس، گرجستان، ارمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و روسیه بوده اند. مشتریانی که تعدادی از آن ها مانند گرجستان، روسیه و بلاروس در واقع محل ترانزیت گل های صادراتی ایران به کشورهای دیگر هستند و گل های ایران بعد از ورود به این کشورها دوباره در بسته بندی های جدید و به نام های جدید از سوی این کشورها صادر می شوند. بیشترین گل هایی که از ایران صادر می شود شامل گلایول، رز، میخک، داوودی، مریم، آنتوریوم، لاله، نرگس، سوسن، مارگریت، پرنده بهشتی، ژربرا و آلسترومریا است.

چندی پیش رئیس اتحادیه گل و گیاه کشور در باره میزان تولیدات کشور گفت:« در چهار هزار و 600 هکتار از اراضی کشور سالانه سه میلیارد و 825 میلیون انواع گل پرورش و تولید می شود که از این تعداد دو میلیاردو 400 میلیون شاخه گل بریده، یک میلیاردو 400 میلیون گل گلدانی و فضای باغچه ای و 25 میلیون گلهای آپارتمانی است.» هم اکنون بیشترین گل کشور در استان های تهران، مرکزی (محلات و خمین)، مازندران، خوزستان (دزفول)، اصفهان، شیراز، چهارمحال بختیاری و گیلان تولید می شود.

45 هزار نفر در گلزارهای کشور کار می کنند

در کنار ارزش اقصادی بالا پرورش گل و گیاه زینتی از پتانسیل بالایی برای اشتغال زایی نیز برخورد دار است به شکلی که در گلزارهای کشور براساس آمارهای اتحادیه گل و گیاه هم اکنون 45 هزار نفر به شکل مستقیم و 100 هزار نفر به صورت غیرمستقیم کار می کنند و این میزان اشتغال می تواند باتوجه به سرمایه گذاری تا 10 برابر نیز افزایش یابد. کارشناسان عقیده دارند که ایران توانایی صادرات سالانه حداقل 300 تا 500 میلیون دلار گل‌های زینتی (به صورت شاخه بریده و گلدانی)، درخت و درختچه را دارد.

از بخاری نفتی گلخانه تا نبود پرواز مخصوص

باوجود ظرفیت های بالا ریشه عدم موفقیت بالای کشور در صادرات گل و گیاه زینتی را باید در نبود امکانات و تجهیزات مکانیکی برای پرورش، نبود گلخانه های مناسب، شرایط نگهداری و البته شرایط صادرات و بسته بندی های صادراتی دید. به نظر کارشناسان تا زمانی که گلخانه های کشور بیشتر با بخاری های نفتی و گازوئیلی کار می کنند، سیستم چیدن گل ها دستی و سنتی است، بسته بندی های مناسب برای ماندگاری بالای گل در زمان صادرات وجود ندارد، بازارهای تجاری گل و گیاه در کشور ساخته نشده و هواپیماهای مخصوص برای صادرات گل های زینتی در روز وجود ندارد، ایران نمی تواند در جایگاه بین المللی از نظر صادرات گل و گیاه جایگاه بهتری را پیدا کند و از طرفی باید منتظر باشد تا از سوی کشورهای رقیب بازارهای هدف مانند عراق و کشورهای همسایه را از دست بدهد.

تجارت گل و گیاه در جهان تجارتی بسیار پر سود است و هم اکنون بیش از 80 درصد آن د ر اختیار کشورهای هلند، آلمان، فرانسه، انگلستان، ژاپن، ایتالیا و سوئیس است. کشور هلند سالنه بیش از 7 میلیارد دلار از محل صادرات گل و گیاه و بذر و پیاز گل درآمد به دست می آورد. براساس آمارهای جهانی سرانه مصرف گل در کشورهی اروپایی سالانه 200 شاخه و براساس آمارهای اتحادیه گل و گیاه سرانه داخل 5 تا 10 شاخه است. به دلیل نبود شرایط مناسب و امکانات برای صادرات سالانه تعداد زیادی شاخه گل در کشور از بین می رود.اقلامی که مرتبط با این مقاله هستند