صادرات گل و گیاه در سه ماه نخست سال 99

1399-06-16 15:08 144 بازدید علاقه مندی : 0 مرتبه

5 میلیون صادرات گل و گیاه در شرایط کرونایی!

به گزارش دنیای‌اقتصاد :

سخنگوی گمرک ایران گفت: کشورمان در سه ماه اول سال ۹۹ اقدام به صادرات بیش از ۲ هزار و۳۵۶ تن انواع گل و گیاه به ارزش ۵ میلیون و ۳۳۳هزار و۶۶۰ دلار کرده است . به گزارش اکسپورتنا، روح الله لطیفی اظهار کرد: کشورمان در سه ماه اول سال جاری اقدام به صادرات بیش از ۲هزار و۳۵۶ تن گل وگیاه وانواع نباتات به ارزش ۵ میلیون و۳۳۳ هزار و۶۶۰ دلار به ۲۳ کشور جهان کرده است.

 او افزود: عراق با  خرید بیش  ازیک هزارو۵۴۳ تن محصول برابر با ۲ میلیون و۳۸۹ هزار و  ۶۹۴ دلار اصلی‌ترین خریدار محصولات گل و گیاهی کشورمان بوده است. دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک در ادامه گفت:  کشور‌های ویتنام با خرید بیش از ۱۵ تن انواع گل و گیاه و هلند با خرید بیش از ۵ تن گل سرخ و ارمنستان با ۲۲۶ تن انواع نباتات، مقاصد اصلی و شرکای تجاری گل و گیاه ایران هستند. لطیفی در توضیح محصولات گیاهی صادراتی افزود: انواع درخت، بوته، درختچه‌های دارای میوه خوراکی، انواع نباتات، غنچه گل، گل خشک، گل سرخ و سایر گل‌های زینتی محصولات صادراتی کشور هستند.

لطیفی عنوان کرد: در خصوص واردات گل و گیاه نیز در مدت زمان سه ماه اخیر صرفا بیش از ۲۸ تن انواع درختچه و گل و گیاه از سه کشور ترکیه، آلمان و هلند، به ارزش ۱۲۱ هزار و ۱۷۲ دلار واردات شده است. لطیفی گفت: ما در دنیا مقام هفدهم تولید گل و گیاه را داریم ولی در صادرات آن در مقام ۱۰۷ قرار گرفته‌ایم. او ادامه داد: سالانه سه میلیارد شاخه گل و گیاه تولید می‌شود که از این میان فقط ۲۰۰ میلیون آن صادر می‌شود که ۱۰۰ میلیون شاخه گل و ۱۰۰ میلیون آن گیاه آپارتمانی هستند و ارزآوری این میزان برای کشور ظرفیتی برابر با ۲۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. لطیفی در تشریح دشواری‌های صادرات گل و گیاه گفت: از مهم‌ترین دشواری‌های صادرات در این بخش می‌توان به بحث‌هایی مانند گرانی نرخ کرایه حمل هوایی، مشکلات حمل زمینی از محل کشت، پایانه، مشکلات مربوط به تنظیم زمان‌بندی تولید و حمل و در نتیجه عدم تحقق به موقع محصول متناسب با نیاز مشتری و همچنین ورود انفرادی صادرکنندگان ایرانی به بازار‌های جهانی و عدم پیروی از یک استراتژی مشترک اشاره کرد.

البته طبیعی است که ورود کشور‌های جدید و نوپا در عرصه صادرات گل و گیاه و فشرده شدن رقابت در بازار‌های جهانی هم در این امر بی‌تاثیر نبوده است. او افزود: از سوی دیگر افزایش فروش گل به قیمت پایین به واحد‌های فرآوری در خارج از کشور به دلیل نبود امکانات فرآوری در ایران و همچنین بروز ضایعات فراوان و تبدیل به زباله گل به دلیل نبود سیستم‌های نگهداری و فرآوری که منجر به افزایش تناژ و کاهش عرضه این محصول می‌شوند، از دیگر موانعی به شمار می‌رود که بر سر راه صادرات این محصول وجود دارد. 

تیم ابزارگل ایران امیدوار است که تولید کنندگان ایرانی بتوانند با اتکا به دانش های روز دنیا کیفیت گل و گیاهان زینتی صادراتی را تا حد امکان بالا برده و با رفع موانع صادراتی،ایران بتواند سهم بیشتری از 145 میلیارد دلار گردش مالی این بخش داشته باشد.

اقلامی که مرتبط با این مقاله هستند